Wpis header background photo
mail-ico

kontakt@lukasztopolinski.com

phone-ico

+48 797 019 312

Szkolenie, które działa. Jak sprawdzić, czy dobrze wydajesz swoje pieniądze?

sierpień 28 2019

Kiedy chcesz dobrze a wychodzi jak zawsze…

Ostatnie rozmowy z klientami utwierdziły mnie jedynie w przekonaniu, że właściciele firm i liderzy zespołów to z założenia muszą być niepoprawni optymiści. Jak inaczej wytłumaczyć ciągłe przekonanie do tego, że warto rozwijać kompetencje zespołów i wdrażać nowe technologie pomimo tylu przeszkód po drodze. Moje doświadczenia nie odbiegają od szczegółowych raportów rynkowych, pokazujących, że aż 70% projektów rozwojowych kończy się niepowodzeniem. Do tego efekty projektów szkoleniowych, które jednak się powiodły często przegrywają z ułomnością ludzkiej pamięci – bez żadnych ostrzeżeń tracącej bezpowrtonie nawet do 90% przyswojonego materiału.

Maszeruj albo giń

To wszystko dzieje się w chwili, w której branża architektoniczna i budowlana będzie musiała stawić czoła najważniejszej od lat transformacji technologicznej i kulturowej. Wszyscy już słyszeliśmy jak niewiele dzieli nas od powszechnego wprowadzenia Building Information Management (BIM) na nasze projekty. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to jak “marketingowe” zamieszanie nakierowane na wprowadzenia na rynek nowej generacji oprogramowania to pierwsze zmiany już zachodzą i będą dużo głębsze niż wydaje się wszystkim sceptykom. Dotkną każdego etapu realizacji projektu, każdego działu i procesu firmy, każdego zespołu. Sprawa jest poważna i to jest ostatni moment żeby przejść całą tę transformację na Twoich warunkach.

Jedno jest pewne Ty i Twój zespół będziecie musieli nauczyć się nowego sposobu pracy i zdecydowanie szybciej rozwijać nowe umiejętności. To jest bardzo dobra wiadomość. Czas zmian świetnie konsoliduje i motywuje zespół, otwiera Ci drogę do wyciągnięcia na stół dawno zapomnianych świetnych pomysłów racjonalizatorskich zawsze odkładanych na później, daje możliwość oczyszczenia środowiska pracy ze wszystkich niepotrzebnych naleciałości. I to by było na tyle jeśli chodzi o pozytywy. Druga strona to historie, o których nie przeczytasz w testimonialach, czy historiach sukcesu (ang. client’s success stories) firm szkoleniowych i wdrożeniowych. To historie firm, które zainwestowały pieniądze w nowy sprzęt, oprogramowanie, treningi i szkolenia i nie zdołały osiągnąć żadnej pozytywnej zmiany w efektywności i ostatecznie zyskowności projektów. Nie usłyszysz także o zespołach, które uważały że nowe technologie trzeba przede wszystkim wdrażać a nie rozumieć przez co nie były w stanie samodzielnie zareagować na poważne zmiany narzucone przez konkurencję lub klienta. Nie znajdziesz też wielu informacji o menadżerach trąbiących o BIM, Agile i Lean, którzy nie dostarczali żadnych wyników , nie rozumiejąc, że przewaga konkurencyjna nie bierze się z wdrożenia jakiejś metodyki tylko z ciągłej zdolności do kreowania nowych rozwiązań. Tylko od czego zacząć i jak zainwestować ciężko zarobione pieniądze, żeby proces budowania nowych kompetencji i kultury pracy był naprawdę skuteczny?

Ten artykuł pokaże Ci jak skutecznie uczyć się nowych, kompleksowych rozwiązań. Dowiesz się jak powinien wyglądać kurs lub szkolenie, na które warto wydać pieniądze albo poświęcić własny czas. Zauważysz też jak dużo możesz zyskać jeśli aktywnie włączysz się do tworzenia wymagań dla programu szkoleniowego Twojego zespołu lub firmy. Wszystko to po to abyś mógł podejmować bardziej świadome wybory. Tak, wiem, sporo tych deklaracji. Zatem zaczynamy.

Dlaczego nie warto walczyć z samym sobą?

Zacznijmy od czegoś niepopularnego. W świecie, w którym wszyscy tak sobie cenimy własny czas, dostępność i gotowe do użycia rozwiązania proces nauki ani myśli poddać się tym trendom. Jeśli myślisz, że podczas wprowadzania kompleksowych rozwiązań możesz pójść na skróty w rzeczywistości idziesz na wojnę z fizjologią własnego mózgu. Nie wchodząc w szczegóły proces uczenia się, w przypadku skomplikowanych idei, jest poukładany jak plan dnia Emmanula Kanta. Jeśli ktoś spróbuje Cię przekonać do tego, że któryś z etapów warto pominąć w rzeczywistości dostarcza Tobie i Twojemu zespołowi zamknięty zbiór odpowiedzi a nie zasób wiedzy, który będziecie mogli elastycznie wykorzystywać do tworzenia własnych rozwiązań. OK, czas przejść do konkretów. Jak wygląda ten mityczny proces uczenia się, który działa?

Wiem co myślisz…

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak przygotować program szkolenia, który współgra z naszym naturalnym trybem uczenia się wpadłem na model Taksonomii Blooma (lub Model Blooma). Od razu poczułem, że to jest to! Co mnie przekonało? Po pierwsze fakt, że rozumiem założenia i logikę działania tego schematu bez specjalnego wprowadzenia. Po drugie, zauważyłem mnóstwo podobieństw pomiędzy modelem Blooma a szkoleniami czy studiami, które najlepiej przyswoiłem, zapamiętałem i zacząłem w efekcie pracować lepiej.

Założenia Taksonomii Blooma pojawiła się po raz pierwszy wraz z książką autora wydaną w 1956 roku. Chociaż od pierwszej publikacji minęło już sporo sczasu to kolejne aktualizacje i skuteczność potwierdzona licznymi praktycznymi przykładami zastosowań pokazują, że za chwilę poznasz podstawy bardzo uniwersalnej i przydatnej wiedzy. Cały model pokazuję w formie piramidy, która ma zwrócić Twoją uwagę na dwie bardzo ważne cechy:

 • kolejność stopni ma znaczenie
 • każdy kolejny stopień bazuje na wszystkich pozostałych
No alt text provided for this image

Przyjrzyj się dokładnie jak pojedyncze elementy świetnie ze sobą współgrają i tworzą logiczny ciąg zdarzeń oddający nasz naturalny proces uczenia się. Przejdź przez kolejne podpunkty i zastanów się czy wszystko układa się w spójną całość:

 • Zanim zrozumiesz nową ideę musisz ją najpierw zapamiętać
 • Żeby zacząć stosować nową wiedzę po raz pierwszy powinieneś ją najpierw zrozumieć
 • Jeśli chcesz ocenić przydatność nowej koncepcji musisz poświęcić czas na analizę
 • Aby stworzyć i wdrożyć zupełnie nowy sposób wykorzystania poznanej idei dokładnie ocenisz potencjalne konsekwencje

Czy za każdym proces nauki rozpoczynasz od samego dołu piramidy? Oczywiście, nie. Jak się domyślasz często mamy już pewien zasób wiedzy i doświadczeń, który jest wystarczający, żeby na przykład zrezygnować z etapu zapamiętywania i zrozumienia przechodząc od razu do stosowania, analizy, oceny i tworzenia. Najważniejsza jest tutaj szczerość wobec własnych ograniczeń i aktualnego stanu wiedzy. Jeśli będziesz chciał wystartować zbyt wysoko lub przeskoczyć któryś z poziomów i tak wrócisz tam gdzie powinieneś zacząć. Podejrzewam, że możesz przywołać w pamięci jedną z tych sytuacji, w których tzw. ekspert zasypywał Cię dziesiątkami gotowych rozwiązań nie rozumiejąc w ogóle przyczyny problemu. To jeden z przykładów na to co może pójść nie tak w procesie uczenia się.

Kiedy przestajesz kiwać głową i zaczynasz myśleć…

Dlaczego chcę Cię przekonać do patrzenia na proces uczenia się Twojego zespołu przez pryzmat kolejnego mądrego modelu? Jeśli pamiętasz kilka liczb, które podałem na wstępie to zakładam, że szybko wspólnie znajdziemy uzasadnienie – to się po prostu opłaca. Lub jeśli wolisz spojrzeć na to z mniej optymistycznej strony – nie stać Cię na pomyłki w obszarze szkoleń i rozwoju własnego, czy Twoich pracowników. Każdy błąd kosztuje Ciebie podwójnie – z jednej strony to pieniądze wydane na produkt szkoleniowy, z drugiej utracony czas, który mógłbyś przeznaczyć na realizowanie dochodowych zleceń.

Jest jeszcze drugi, bardzo ważny wymiar, który chciałbym żebyś uwzględnił, kiedy już przyjdzie czas na wybór produktu szkoleniowego. Zastanów się co tak naprawdę kupujesz? Szybkie rozwiązania dostępne od razu i dla całego rynku, czy zdolność do odpowiadania na wyzwania, których jeszcze nawet nie poznałeś, ale wiesz, że na pewno do Ciebie przyjdą. Pierwsze nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania dając w zamian poczucie dołączenia do stawki, nieodstawania od rynku. Drugie podejście pochłania zdecydowanie więcej Twojej uwagi jednak daje Ci w zamian dużo większą kontrolę i pewność, że inwestujesz swój czas tam gdzie powstaje Twoja przewaga konkurencyjna.

Test jakości

Zapewne zgodzisz się ze mną, że koniec końców skorzystasz osobiście lub będziesz brał udział w wyborze szkolenia, kursu lub innej usługi podnoszącej kompetencje. Nieważne, czy będzie to szkolenie wewnętrzne, czy dostarczone przez firmę szkoleniową, czy będzie dotyczyło obsługi oprogramowania, umiejętności menadżerskich a może procesu sprzedażowego. Za każdym razem możesz wykorzystać pokazany przeze mnie model do szybkiego testu jakości, tego co ktoś próbuje Tobie sprzedać. Jeśli zestawisz sobie z jednej strony piramidę Modelu Blooma a z drugiej plan proponowanego szkolenia, czy kursu bardzo szybko przekonasz się czy masz przed sobą kompletny pomysł na podnoszenie kwalifikacji Twojego zespołu, czy luźny zbiór tematów, który nie układa się w naturalny ciąg uczenia się.

Twoje szkolenie – Twój sukces

Test jakości to tylko pierwszy poziom wtajemniczenia. Jeśli jesteś zdania, że warto wykorzystać każdą okazję do systematycznego budowania przewagi konkurencyjnej to właśnie otrzymałeś do tego świetne narzędzie. Tylko bez hurraoptymizmu, jak zwykle za nową wiedzą idą też nowe obowiązki. W tym przypadku to oznacza Twoją świadomą pracę nad dostosowywaniem szkolenia do potrzeb zespołu lub firmy.Jak to zrobić?

Wyznacz sobie nadrzędny cel biznesowy, który chcesz osiągnąć dzięki szkoleniu a następnie zastanów się co powinno wydarzyć się na każdym z poziomówzdobywania nowych umiejętności, żeby osiągnąć to co założyłeś. Nie trać czasu na definiowanie celów, za którymi w nie stoi dodatkowy zysk Twojej firmy. Jeśli nie będziesz miał jasno określonego efektu szkolenia, w rzeczywistości rezygnujesz już na samym początku z możliwości podjęcia samodzielnej decyzji, nie wspominając o ocenie tego co otrzymałeś w zamian za wydane pieniądze.

Tutaj kilka przykładowych celów, spełniających to najważniejsze z kryteriów:

 • Skrócić czas przygotowania koncepcji projektu, dzięki wykorzystaniu parametrycznych modeli bryły budynku
 • Skrócić czas i koszt realizacji projektu wprowadzając samodzielną bieżącą kontrolę jakości robót ziemnych przez personel budowy
 • Zmniejszyć zapotrzebowanie na kredyt obrotowy przez wprowadzenie budżetowania i kontrolingu projektowego na poziomie pojedynczego zespołu realizacyjnego
 • Zmniejszyć liczbę błędów projektowych przez wprowadzenie modelowania 3D i procesów zapewnienia i kontroli jakości zgodnych z BIM

Przenieś układ Modelu Blooma do prostej tabeli i wypełnij każdy z poziomów specyficznymi celami pośrednimi, składającymi się na efekt który chcesz osiągnąć. Nie chodzi o rozpisywanie każdego z poziomów na nieskończoną ilość podpunktów. Ważne jest tutaj zrozumiałe rozłożenie Twojego celu biznesowego na części w taki sposób, żeby każdy poziom procesu uczenia dokładał swoją cegiełkę do końcowego sukcesu.

Poniżej znajdziesz listę pytań pomocniczych, które pozwolą Ci szybko przejść od teoretycznego modelu do konkretnych wymagań, dzięki którym zdecydowanie lepiej zainwestujesz pieniądze przeznaczone na rozwój własny czy zespołu.

Twórz.

 1. Co Ty lub Twój zespół powinien wykonywać samodzielnie po ukończeniu szkolenia?
 2. W jakim obszarze będziesz potrzebował niestandardowych rozwiazań, których nie chcesz kupować na rynku zewnętrznym?
 3. Jakich specyficznych umniejętności nie jesteś w stanie pozyskać z rynku a są niezbędne do osiągnięcia celów biznesowych?
 4. Które poważne problemy chciałbyś rozwiązywać wewnątrz własnego zespołu projektowego?

Oceniaj.

 1. W jaki sposób będziesz nadawał priorytety nowym rodzajom zadań?
 2. Na jakiej podstawie będziesz wiedział, że warto zastosować nowe umiejętności zamiast dotychczasowego sposobu pracy?
 3. Jakie są kryteria opłacalności nowego sposobu pracy?

Analizuj.

 1. Jak będziesz zbierał informacje o jakości tego co wykonałeś?
 2. Co będziesz chciał kontrolować?
 3. W jaki sposób będziesz chciał przedstawiać dane o efektywności nowego sposobu pracy?

Stosuj.

 1. Jaki jest podstawowy, niezbędny zakres umiejętności do tego, żeby zobaczyć pierwsze efekty nowego sposobu pracy?
 2. Jakie będą pierwsze przypadki użycia nowych umiejętności?
 3. Jak chcesz przejść od aktualnego do nowego sposoby pracy? Czy transformacja nie wymaga nowych umiejętności?
 4. Jakich narzedzi będziesz potrzebował, żeby wykorzystać nową widzę? Czy wiesz jak ich używać?

Zrozum.

 1. W jakich obszarach nowych umiejętności oczekujesz później samodzielnego działania i podejmowania decyzji?
 2. Które obszary nowej wiedzy odpowiadają za efekty finansowe Twojej firmy?
 3. Które obszary nowej wiedzy wymagają interpretacji i dostosowania do specyfiki Twoich klientów i sposoby pracy każdego zespołów?
 4. Czy są w ramach nowych umiejętności jest jakiś zasób informacji, który będziesz musiał komunikować na zewnątrz, na przykład klientom lub partnerom biznesowym?

Zapamiętaj.

 1. Czy jesteś w stanie określić niezbędne minimum wiedzy teoretycznej niezbędnej do zbudowania nowych umiejętności?
 2. Czy nowa wiedza nie jest tylko rozwinięciem lub przypomnieniem tego co już wiesz Ty lub Twój zespół?
 3. Czy efektywność nowego sposobu pracy nie wymaga sprawnego rozpoznawania konkretnego zbioru zasad, przykładów, komend?
 4. Czy za nowym sposobem pracy nie idzie potrzeba poznania nowych sposobów komunikacji?

Jeśli dzięki pokazanym wyżej pytaniom zacząłeś już konstruować w myślach program naprawdę skutecznego szkolenia to może Cię zainteresować kolejny przykład, który przygotowałem na potrzeby studiów podyplomowych BIM Executive | projektowanie, koordynacja i wdrażanie nowoczesnych projektów budowlanych. Zobaczysz jak podszedłem z całym zespołem do stworzenie planu zajęć dla jednego z modułów.

Pomyślisz, że poświęciłem na to wszystko sporo czasu? W rzeczywistości to co widzisz to jeden z najbardziej rozbudowanych przykładów z jakim pracowałem korzystając z Modelu Blooma a przygotowanie całości zajęło mi mniej niż dziesięć minut. W zamian dostałem naprawdę przemyślany układ studiów, który pokazał mi wiele “białych plam” w porównaniu do pierwszych szkiców programu. Pamiętaj tylko, że to nie jest jedyny sposób na skonstruowanie dobrego modelu szkolenia, które działa. Możesz tu spokojnie użyć każdej innej techniki, ułatwiającej pracę nad wielowątkowymi zadaniami. Wypróbuj możliwości, które daje Diagram Ishikawylub mapa myśli i wybierz to co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

Spójrz na to wszystko z góry i zacznij zarabiać pieniądze.

Cały ten artykuł sprowadza się w gruncie rzeczy do bardzo prostego komunikatu. Jeśli już decydujesz się na rozwój kompetencji własnych lub swojego zespołu rób to świadomie. Szkolenia, kursy czy studia to nie jest cel sam w sobie, a kolejna pozycja w CV nie zawsze przekłada się na zdolność do rozwiązywania rzeczywistych problemów biznesowych. Z drugiej strony niewielka inwestycja czasu i świadome podejście do budowania osobistych i grupowych celów szkoleniowych przynosi bardzo wymierne i długotrwałe efekty. Zachęcam Cię do świadomego korzystania z tych trzech praktycznych porad:

 • Za każdym razem dokonuj samodzielnych wyborów. Każda inwestycja w podnoszenie kompetencji musi mieć swój cel. Nie ma niczego złego w gotowych produktach szkoleniowych, pamiętaj jedynie, że nie budują one długotrwałej przewagi rynkowej. Trwałe efekty wymagają od Ciebie większego zaangażowania i zrozumienia procesu budowania nowych kompetencji.
 • Już podstawowa wiedza o Modelu Blooma pozwala Tobie zrobić szybki test jakości produktu szkoleniowego. Nie wydawaj pieniędzy na coś co nie uwzględnia działania naturalnych mechanizmów przyswajania nowej wiedzy.
 • Wszędzie, gdzie tylko możesz weż aktywny udział w weryfikowaniu albo tworzeniu planu szkolenia, który dotyczy Ciebie lub Twoje zespołu. Dajesz sobie szansę na zbudowanie bardzo silnego narzędzia do rozwoju umiejętności, które nie tylko pasują do Twojej kultury pracy, ale także mają bezpośrednie przełożenie na zyskowność realizowanych przez Ciebie projektów.

Często spotykam się z przekonaniem, że nowoczesne technologie, innowacyjność, nowe sposoby tworzenia rzeczy wymagają od nas zupełnie innego podejścia do budowania kompetencji. Mam nadzieję, że tym artykułem przekonałem Cię do tego, że przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek. To jak przyswajamy nową wiedzę nie zależy wyłącznie od użycia tej czy innej techniki szkoleniowej, ale przede wszystkim od świadomego definiowania własnych potrzeb i szukania uzasadnienia biznesowego dla każdego dużego wysiłku – nauki też.

👉 Pisząc ten tekst używam pierwszej osoby rodzaju męskiego wyłącznie dla uzyskania spójnej formy artykułu. Wszędzie tam, gdzie występuje męska odmiana słowa mam na myśli zarówno czytelniczki jak i czytelników ♂️=♀️

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie interesujący, możesz pomóc swoim znajomym w dotarciu do niego przez Polecenie 👍 treści.

szkolenia tło

Zapisz się do newslettera

i otrzymuj jedynie wartościowe treści na swoją skrzynkęKontakt

+48 797 019 312

kontakt@lukasztopolinski.com

"

ul. Szczytnicka 11

50-382 Wrocław